1 september 2025: Wereldgebedsdag zorg voor de Schepping
1 september tot 4 oktober: Scheppingstijd

 

Download hier vanaf 20/5/2025 de campagnebrochure 2025 met het aanbod voor liturgie, bezinning, gesprek & actie voor de Scheppingsperiode.
Download hier de brochure met een selectie van liturgische liederen

 

De campagnebrochure:

Met een gebedsviering voor 1 september, een liturgisch aanbod voor elke zondag van de scheppingstijd, en wegwijzers voor actie en gesprek, is deze campagnebrochure een praktisch instrument, bruikbaar gedurende de hele campagnetijd en nog lang nadien. Zoals heel het aanbod, is de brochure ook bedoeld voor oecumenische samenwerking en gezamenlijke vieringen

Rode draad is ook nu de encycliek Laudato Si’ die wijlen paus Franciscus in 2015 schreef ‘over de zorg voor het gemeenschappelijk huis’.

Naast hetgeen je in de brochure vindt, is er nog een ruim extra online aanbod.

 

Aan de slag in de Scheppingstijd:

Stel tijdens de Scheppingsperiode de campagne van Ecokerk in de kijker, zowel in de vieringen als met andere activiteiten.

Maak zowel gebruik van de campagnebrochure als van het online aanbod van Ecokerk en ga er creatief mee aan de slag in vieringen of activiteiten.

 

Affiche

 

Wereldgebedsdag

  • Neem op 1 september deel aan de Werelddag van gebed. Hiervoor bieden we de gebedsviering aan die uitgewerkt werd door de Interdiocesane Commissie voor Liturgie ICL. Deze is uiteraard ook bruikbaar op een ander moment

Zondagen van de Scheppingstijd

  • Voor de zondagen van de Scheppingsperiode, vind je in de brochure telkens:
    • een citaat uit Laudato Si’,
    • enkele gedachten bij de lezingen die bruikbaar zijn in een homilie,
    • een introtekstje voor bij het welkom,
    • een gebed om ontferming,
    • enkele gebedsintenties voor de voorbede,
    • een bezinningstekst, bruikbaar voor na de communie.

  • We suggereren om op één zelfgekozen zondag tijdens de Scheppingsperiode, de campagne van Ecokerk bijzondere aandacht te geven. Hiervoor is er een extra aanbod.
    • Een tekst, bruikbaar voor een offerandeprocessie
    • Suggesties voor een homilie over het thema
    • enkele andere teksten, bruikbaar in de liturgie
    • Geschikt voor Catechese op Zondag, is de film “The Letter”. Je kan ook werken met de campagnetekst van Ecokerk, of met het aanbod van TAU rond het Zonnelied.

Liturgische liederen

  • In het liturgisch aanbod staan een aantal verwijzingen naar mooie liederen uit Zingt Jubilate, een zangbundel die iedereen wel ter beschikking heeft.
  • In een aparte brochure bieden we ook een selectie liturgische liederen aan uit andere bronnen.
    • Om auteursrechtelijke redenen publiceren we een aantal partituren niet. Ze zijn te vinden in uitgaven die echter ook ruim verspreid zijn: Het Verzameld Liedboek, Zingen maakt gelukkig, Gezangen voor Liturgie, e.a.
    • Waar mogelijk voegden we een link toe naar een Youtube-filmpje, zodat het lied ook kan gebruikt worden als luisterlied, of gezongen met begeleiding van de opname.

 

Aanbod voor campagneactiviteiten

Plan een aantal activiteiten, aansluitend bij de zondagsviering of op een ander moment tijdens de Scheppingsperiode.

 

Plant een Laudato Si’-boom

Plant een fruit- of vruchtboom op een publiek toegankelijke plaats, waar de vruchten voor iedereen toegankelijk zijn.
Maak zo symbolisch zichtbaar dat je meedoet met de 7-sprong, en dat je integrale ecologie als basis neemt van je handelen, spreken en vieren.

Intussen hebben bijna 70 groepen een Laudato Si’-boom geplant, levende symbolen van evenveel knooppunten van hoop. We hopen dat er nog heel wat zullen volgen.

Download onze handleiding.

 

#ik7mee

Maak de 7-sprong concreet voor jouw groep of parochie.
Hoe kunnen we op 7 jaar tijd volledig duurzaam worden in de geest van Laudato Si’?

  • De scheppingstijd is een ideale periode om samen na te denken en plannen te maken. Welke sprongen maakten we al? Wat kan nog gebeuren? Hoe pakken we het aan? In welke volgorde?
  • Maak gebruik van de vernieuwde checklist, en maak zo je werking Laudato Si’-proof.
  • Deel je eigen 7-sprong naar integrale ecologie via ons online formulier. Wij publiceren het op de pagina’s van #ik7mee.

#ik7mee is nu al een groot inspirerend overzicht van honderden Knooppunten van Hoop. Je leest er de hartverwarmende verhalen over integrale ecologie die zichtbaar wordt in acties van mensen en hun gezin, organisatie, bedrijf, school of parochie.

 

Pelgrimeer langs knooppunten van hoop

Wandel naar de initiatieven die je nu al vindt op #ik7mee, en de vele Laudato Si’-bomen die al zijn aangeplant.

800 jaar Zonnelied

Het zonnelied van Franciscus viert zijn 800ste verjaardag.

  • Maak gebruik van het aanbod van Tau in onze campagnebrochure
  • Laat je inspireren door de handleiding die Attent bisdom Antwerpen maakte om je eigen Laudato Si’- wandeling met het Zonnelied uit te stippelen. Tijdens je wandeling krijg je inspirerende doe-opdrachten mee.

 

Film: The Letter

Op 4 oktober 2022, werd de film 'The Letter' gelanceerd. De titel verwijst uiteraard naar de encycliek Laudato Si'. In deze film komen vier stemmen aan bod. Ze vertegenwoordigen groepen die aan de wereldwijde vergadertafels doorgaans niet gehoord worden. Ze werden uitgenodigd voor een unieke dialoog met de paus. Ze brengen in het gesprek en de ontmoetingen het perspectief en oplossingen aan bod van de jongeren, de armen, de inheemse bevolking, en de biodiverse natuur. De documentaire volgt hun reis naar Rome en hun ontmoeting met elkaar en met de paus en zit boordevol krachtige persoonlijke verhalen naast de laatste informatie over de planetaire crisis en de tol die het eist van de natuur en de mensen.

  • De documentaire The Letter is op onze website gratis te bekijken. Je kan gebruik maken van de automatische Nederlandstalige ondertitels van YouTube.

  • Voor vertoning met publiek, in een zaal op groot scherm, via een online event, of allebei tegelijkertijd, is een versie met Nederlandse ondertiteling beschikbaar.
    Hiervoor moet je de vertoning vooraf registreren op https://www.theletterfilm.org/screenings/. Je ontvangt dan een licentie, technische instructies en een bestand waarmee de vertoning kan gebeuren.

 

Andere tips voor activiteiten

  • Met het aanbod op onze downloadpagina kan je tijdens deze periode op diverse momenten en groepsactiviteiten de aandacht richten op de zorg voor ons gemeenschappelijk huis, de aarde.
  • Projecteer het interview met Zuster Harlindis van Het Schrijn in Herent of een van de andere films uit ons aanbod
  • Organiseer een klimaatwake, bij je Laudato Si’-boom of op een andere betekenisvolle plek.
  • Organiseer een aperitief met lokale producten, in samenwerking met producenten uit de buurt. Zij zullen graag een woordje uitleg geven. Of maak er een heus aperitiefgesprek van, over het thema en de eco-initiatieven die de parochie of groep neemt voor de 7-sprong.
  • Werk samen met organisaties die eco-initiatieven in hun jaarprogramma hebben. Geef hen de kans om hun werking via een stand in of naast de kerk voor te stellen.
  • Organiseer een meditatieve gespreksavond over Laudato S’
  • Enz…

 

Aanbod Jubeljaar 2025

  • Ontdek op de website van de bisschoppenconferentie en die van de verschillende bisdommen wat het jubeljaar "Pelgrims van hoop" te bieden heeft: de betekenis van het jubeljaar, het logo, het beeld van de affiche, de activiteiten.
  • De pauselijke bul Spes non confundit is de aankondiging van het Jubeljaar. Hij bestaat uit korte hoofdstukjes die ook apart kunnen worden gelezen en besproken in groep. Diverse maatschappelijke uitdagingen komen aan bod. Leidraad is de hoop die spreekt uit de Romeinenbrief van Paulus.  

 

 

Op 21 september is het Vredeszondag. Hiervoor werkt Pax Christi Vlaanderen elk jaar suggesties uit. We dringen er op aan om die dag aan te sluiten bij die campagne. Het spiritueel aanbod van Pax Christi zal te vinden zijn op www.paxchristi.be

28 september is de Werelddag van de Migrant en Vluchteling, die wereldwijd in de katholieke parochies op de laatste zondag van september wordt gehouden. We leggen hier ook de link met de vele klimaatontheemden.